Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna, inaczej przetwarzanie sensoryczne, to złożony proces zachodzący w mózgu, który odpowiada za odbieranie, porządkowanie i interpretowanie informacji dostarczanych przez zmysły z naszego ciała i otoczenia. Dzięki sprawnej integracji sensorycznej możemy:
- Efektywnie wykorzystywać ciało w środowisku. Na przykład, dziecko o prawidłowo funkcjonującej integracji sensorycznej będzie w stanie płynnie poruszać się, chwytać przedmioty, utrzymać równowagę i koordynację ruchową.
- Uczyć się i rozwijać. Integracja sensoryczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju poznawczego, emocjonalnego
i społecznego. Pozwala nam koncentrować się, zapamiętywać informacje, regulować emocje i wchodzić w interakcje
z innymi ludźmi. - Czuć się komfortowo w swoim ciele. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą powodować nadwrażliwość lub podwrażliwość na bodźce sensoryczne, co może prowadzić do dyskomfortu, lęku i problemów z zachowaniem.
Proces integracji sensorycznej rozpoczyna się już w łonie matki i trwa przez całe życie. Najintensywniej rozwija się w pierwszych latach życia dziecka, kiedy mózg jest najbardziej plastyczny.
Istnieje wiele różnych zmysłów, które dostarczają informacji do mózgu. Najważniejsze z nich to:
- Wzrok
- Słuch
- Dotyk
- Węch
- Smak
- Układ przedsionkowy (odpowiedzialny za równowagę i ruch)
- Propriocepcja (czucie własnego ciała)
Informacje z tych zmysłów są przekazywane do mózgu za pomocą neuronów. Mózg musi następnie zintegrować te informacje, aby stworzyć spójny obraz świata.
Jeśli proces integracji sensorycznej przebiega prawidłowo, nie zdajemy sobie z niego sprawy. Dzieje się to automatycznie i bez wysiłku. Jednak jeśli coś zakłóca ten proces, mogą pojawić się zaburzenia integracji sensorycznej.
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być bardzo różne i zależą od rodzaju zaburzenia. Do najczęstszych objawów należą:
- Nadwrażliwość na bodźce (np. nadmierna reakcja na hałas, światło lub dotyk)
- Podwrażliwość na bodźce (np. potrzeba silnych bodźców, aby coś poczuć)
- Problemy z motoryką (np. niezdarność, trudności z koordynacją ruchową)
- Trudności z koncentracją uwagi
- Nadpobudliwość psychoruchowa
- Zaburzenia emocjonalne (np. lęk, agresja)
W naszym Centrum wykorzystujemy platformę KATIS, program diagnostyczno- terapeutyczny dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi który jest prowadzony przez wykwalifikowanych terapeutów i opiera się na zabawie. Podczas terapii dziecko wykonuje różne ćwiczenia, które stymulują jego zmysły i pomagają mu w budowaniu prawidłowych połączeń nerwowych.